Att tänka på när du vill gå en kurs hos Gävle BK

Många kurser saknar i dagsläget startdatum vilket beror på att vi inte i förväg kan förutse hur många deltagare som kommer anmäler sig eller om vädret tillåter oss att vara ute. Respektive instruktör hör av sig om mer information när de närmar sig start.

Så här gör du för att anmäla dig och din hund

  1. Gör en intresseanmälan till den kurs du är intresserad av genom att kontakta ansvarig instruktör (via e-post). Vänligen uppge följande uppgifter i anmälan:
    – kursnummer,
    – kursnamn,
    – ditt namn och personnummer,
    – din e-postadress och ditt telefon-/mobilnummer, samt
    – hundens namn, ras, kön och ålder
    2. Vänta med inbetalningen av kursen
    3. När kursstarten närmar sig (beroende på antal intresseanmälningar, väder m.m.) skickar instruktörerna ut e-post till alla som gjort en intresseanmälan med datum och tid när kursen ska starta
    4. Är du fortfarande intresserad av kursen när instruktören mejlat dig betalar du in kursavgiften på vårat bankgiro 5191-1576. Ange kursnummer och ditt namn vid betalningen.

Våra aktuella kurser

Nedan finner du de kurser som Gävle BK erbjuder.

Vår 2019

Valpkurs

192101

  • För valpar från 4 månader och uppåt
  • Helgkurs. 2 tillfällen á 4 timmar.
  • 6-7 juli
  • Avgift: 600 kr
  • Instruktör/Anmälan Matilda Himmerstål matildahimmerstal@gavlebk.se

Viltspårkurs – Fullt

192501

  • 5 tillfällen
  • Kursen hålls i Älvkarleby kommun
  • Start 8 Maj kl.18:00
  • Avgift 1500:-
  • Instruktör Desirée Högman, anmälan till ordforande@gavlebk.se

Bruksappell Lydnadskurs – Fullt

191202

  • Krav: För dig som har målet att komma ut och tävla i brukset
  • 5 tillfällen
  • Onsdagar 18.00 – 20.00
  • Avgift: 800:-
  • Instruktör/Anmälan Carina Hedman carinahedman@gavlebk.se

Unghundskurs/Allmänlydnad – Fullt

190601

  • 7 tillfällen
  • Start i början av juni. Kommer gå på tisdagar.
  • Avgift 700:-
  • Instruktör/Anmälan Anette Andersson & Irene Hellberg irenehellberg@gavlebk.se

Ralllydnad Nybörjarkurs – Fullt

191702

  • Introduktion till Rallylydnad och nybörjarklassens moment.
  • Förkunskap: Hunden ska kunna sitt och ligg.
  • 5 tillfällen, tisdagkvällar
  • Start 7 maj
  • Avgift: 600:-
  • Instruktör/Anmälan Rebecka Malmberg & Camilla Skoglund camillaskoglund@gavlebk.se

Valpkurs – Fullt

191401

  • För valpar från 4 månader och uppåt
  • 7 st tillfällen
  • Start 4 Juni. Tisdagar kl 18.00
  • Avgift: 700kr
  • Instruktör/Anmälan Malin Jäderholm 070 40 80 189

Valpkurs – Fullt

190401

  • För valpar från 4 månader och uppåt. 
  • 5 tillfällen
  • Start i April
  • Instruktör/Anmälan Linn Olsson linnolsson@gavlebk.se

Spårkurs  Fullt

191201

  • Till den som siktar på att gå vidare inom tävling med spår. 
  • 5 tillfällen
  • Avift: 700
  • ca 5 deltagare
  • Instruktör/Anmälan Carina Hedman carinahedman@gavlebk.se

Agility Fortsättning

191501

  • För hundar från 12 månader 
  • Krav: genomgått nybörjarkurs eller motsvarande
  • Start: april/maj
  • 6 tillfällen, kvällstid preliminärt måndagar 
  • Avgift: 850 kr
  • Instruktör/Anmälan Anna Carlsson annacarlsson@gavlebk.se

    Vinter 2018/2019

Specialsök Nybörjare – Fullt

191601

  • 5 tillfällen
  • Avgift: 1000 kr
  • Instruktör Iréne Hellberg

Nosework Fortsättning – Fullt

190201

  • För hundar som gått nybörjarkurs
  • 6 tillfällen, kvällstid tisdagar
  • Avgift: 1200 kr
  • Instruktör Birgitta Hagelin

Valpkurs – Fullt

192501

  • För hundar mellan 4 och 9 månader
  • 7 tillfällen, kvällstid måndagar
  • Avgift: 700 kr
  • Instruktör/Anmälan Rebecka Malmberg & Camilla Skoglund rebeckamalmberg@gavlebk.se

Rallylydnad Nybörjare Fullt

190501

  • Introduktion till Rallylydnad och nybörjarklassens moment. Kursen riktar sig till hundar från 7 månader och uppåt.
  • Förkunskaper: Kunna sitt och ligg
  • 4 tillfällen
  • Avgift 500 kr
  • Instruktör/Anmälan Malin Karlsson & Nathalie Swahn nathalieswahn@gavlebk.se
  •  
  •  
  •  

Edit